Jak bezpiecznie wynajac nieruchomosci

Często pomagam ludziom w znalezieniu właściwego najemcy, któremu będą mogli wynająć swoje mieszkanie. Co ciekawe – ludzie, którzy zwracają się do mnie z tą prośbą, zazwyczaj mają już nieprzyjemne doświadczenia z lokatorami lub nieudane próby samodzielnego wynajmu. Co to właściwie znaczy i jakie zagrożenia niesie wynajem nieruchomości?

 

Sprzedając nieruchomość, pośrednik ma za zadanie znaleźć osobę, która kupi nasz dom, czy mieszkanie, a następnie przeprowadzi cały proces sprzedaży. Po zakończonej transakcji, kiedy pieniądze są już na naszym koncie, dalsze losy nieruchomości nie są już dla nas istotne. Nowy właściciel, kim by nie był, kupił mieszkanie i jest już ono jego własnością. Cel, w jakim nowy właściciel nabył nieruchomość, ani fakt, czy będzie o nią dbał, nie należy już do naszych zmartwień.

Dużo trudniejszym zadaniem, jest znalezienie odpowiedniego najemcy. Musi być to osoba, która nie tylko zrobi dobre pierwsze wrażenie, ale przez cały okres najmu, nie będzie sprawiała żadnych problemów. W końcu mieszkanie wciąż jest nasze – musimy dbać o to, żeby jego aktualni mieszkańcy korzystali z niego zgodnie z przeznaczeniem, a sam lokal nie wymagał gruntownego remontu już po pierwszym najmie.

Historia moich klientów

Tak naprawdę, o napisaniu tego tekstu, zaczęłam myśleć, kiedy kilka miesięcy temu, w drzwiach mojego biura stanęło małżeństwo mówiąc, że potrzebują pomocy z wynajmem mieszkania. W ich kawalerce, od dwóch lat mieszkał najemca, który kilka miesięcy temu przestał płacić czynsz. Po długich rozmowach ustaliliśmy, że priorytetem będzie pozbycie się niechcianego mieszkańca, a następnie znalezienie w jego miejsce odpowiedzialnego najemcy. Na szczęście mężczyzna zdecydował się na wyprowadzkę, kiedy zauważył, że wynajmujący postanowili wynająć pośrednika, a cała sprawa nabiera większego tempa. Jakie kroki podjęłam, żeby znaleźć kogoś odpowiedniego? O tym w dalszej części artykułu.

Jak zweryfikować najemcę

Publikując ogłoszenie o wynajmie mieszkania, zazwyczaj tego samego dnia dostaję kilkanaście pierwszych telefonów. Zainteresowane mieszkaniem osoby, chcą dopytać o kilka kwestii i doprecyzować warunki umowy, zanim poświęcą czas na oglądanie nieruchomości. To doskonała okazja, żeby także zadać im kilka pytań.

Oczywiście dalsza weryfikacja osoby zainteresowanej najmem, powinna odbywać się podczas spotkania.

Nie warto bać się mówić o pieniądzach i wypłacalności. Jeśli przeznaczamy nasze mieszkanie na wynajem, to tak naprawdę sporą część naszego majątku oddajemy na długi czas w cudze ręce. To naturalne, że chcemy wiedzieć, kto będzie wynajmował naszą nieruchomość i czy go na to stać. W końcu to nadal na nas ciąży odpowiedzialność za regularne opłacanie czynszu administracyjnego i finansowanie okresowych remontów. Chcemy więc, żeby lokal jak najdłużej pozostawał w dobrej kondycji. Wynajmujący ponosi znacznie większe ryzyko, niż najemca.  

Właściwie skonstruowana umowa

Wracając do tematu moich klientów – ich umowa była fatalnie napisana. Tak naprawdę, był to darmowy wzór zaczerpnięty z internetu. Dodatkowo małżeństwo przyznało, że na prośbę najemcy wykreślili kilka zapisów, które to właśnie ich miały zabezpieczać. Pamiętajmy – w przypadku niesfornego lokatora, treść umowy, którą podpisaliśmy, będzie kluczowa do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy na naszą korzyść. Im więcej hipotetycznych sytuacji omówi ten dokument, tym lepiej dla nas i dla najemcy. Umowa powinna regulować takie kwestie, jak wyznaczenie strony odpowiedzialnej za ubezpieczenie mieszkania oraz obciążonej kosztami drobnych napraw, związanych z normalnym użytkowaniem mieszkania. Powinna jasno mówić w jakiej sytuacji najemca może wprowadzać usprawnienia w mieszkaniu i kto za nie płaci, oraz co stanie się ze sprzętem domowym zakupionym do mieszkania, po wyprowadzce najemcy. Doświadczony pośrednik nieruchomości ma swoją, wypracowaną umowę, z której korzysta.

Doświadczony pośrednik wie jaką umowę należy podpisać z najemcą i jak poprawnie zabezpieczyć interesy wynajmującego (np. stosując umowę najmu okazjonalnego).

Moje biuro obsługuje także najemców z zagranicy. Na tę okoliczność mamy przygotowane odpowiednie umowy i tego typu najmy również często obsługujemy.

Jak napisac umowe najmu mieszkania

Obsługa najmu

Oprócz jednorazowych zleceń, zajmuję się także kompleksową obsługą najmu nieruchomości. Załatwiam wtedy wszystkie formalności za Ciebie, oraz dbam o ciągłość wynajmu Twojego mieszkania, czy domu tak, żeby zminimalizować ryzyko straty spowodowane brakiem najemcy. Jeśli chcesz powierzyć mi swoje mieszkanie, albo przynajmniej to rozważasz – skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony. Odezwę się do Ciebie tak szybko, jak tylko będę mogła.

Podsumowanie

Wynajem mieszkania, jest często trudniejszy niż jego sprzedaż. Musimy znaleźć właściwego człowieka, który nie tylko pozostawi mieszkanie w dobrym stanie, ale także będzie płacił na czas i nie zepsuje naszej opinii wśród sąsiadów. Jeśli myślisz o wynajmie, ale nie do końca wiesz, jak się za niego zabrać – skontaktuj się ze mną przez formularz poniżej.