Czy warto współpracować z agentem nieruchomości

Większość z nas przynajmniej raz w życiu stanie przed zadaniem sprzedaży, kupna lub wynajmu nieruchomości. Ten problem można ugryźć na dwa sposoby: możemy znaleźć zaufanego agenta nieruchomości i zwrócić się do niego o pomoc, albo spróbować przyciągnąć klienta lub najemcę na własną rękę, a potem samodzielnie przeprowadzić cały proces. Oba rozwiązania mają swoje konsekwencje. W tym artykule postaram się omówić z czym wiąże się podjęcie współpracy z pośrednikiem i jakie daje nam korzyści.

Zatrudnianie pośrednika jest jak zatrudnianie księgowej – teoretycznie nie ma przeciwwskazań, żeby w małej firmie prowadzić rachunki samodzielnie, jednak w praktyce mało kto się na to decyduje. Zarówno księgowej jak i pośrednikowi płacimy za to samo – za bezpieczeństwo i poczucie opieki, którą nas otaczają.

Co może zrobić dla mnie agent?

agent nieruchomości

Przeprowadzenie całego procesu sprzedaży

Dużą zaletą pracy w pośrednikiem jest poczucie bezpieczeństwa. Agent nieruchomości to człowiek, który doskonale wie, że nie masz pojęcia co właśnie robisz. Jego zadaniem jest chwycić Cię za rękę i przeprowadzić przez cały proces od początku do końca. Możesz zadawać mu tyle pytań, ile tylko potrzebujesz. Zapewniam Cię, że odpowie cierpliwie na każde.

Kompletowanie dokumentów

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością zebrania kilku niezbędnych dokumentów. Nawet, jeśli nasza sytuacja prawna jest jasna i nie ma żadnych komplikacji, to należy odwiedzić kilka urzędów, żeby zebrać wszystkie zaświadczenia i wypisy. Pośrednik, które zajmuje się tym na co dzień, prawdopodobnie zrobi to znacznie szybciej i odciąży nas w tym obowiązku.

Wycena nieruchomości

Nie ma dwóch identycznych mieszkań czy domów, a na cenę naszego lokum ma wpływ wiele czynników, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Agent, który ma dostęp do wszystkich informacji, wyceni nieruchomość niemalże bezbłędnie. W ten sposób, będziemy mieli pewność, że nie sprzedamy jej zbyt tanio, ani nie przesadzimy z ceną ograniczając przy tym liczbę potencjalnych kupujących.

Upewnienie się co do stanu prawnego nieruchomości

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, albo takiego, na którym ciąży hipoteka, jest często kłopotliwa, a my nie wiemy, jak się za to zabrać. Jeśli sytuacja Twojego mieszkania czy domu nie jest dla Ciebie do końca jasna – dobry pośrednik ustali jej stan prawny i pomoże podjąć dalsze kroki.

Współpraca z innymi agentami

Pośrednicy komunikują się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych i specjalnie przeznaczonych do tego platform. Być może reprezentujący Ciebie agent zna drugiego, którego klientów zainteresuje Twoja nieruchomość?

Właściwy marketing oferty

Możecie być pewni, że czasy wywieszania papierowych ogłoszeń na słupach i tablicach bezpowrotnie minęły. Agent nieruchomości doskonale wie, gdzie zamieścić ogłoszenie i jak komunikować się z potencjalnymi kupującymi. Biura nieruchomości bardzo często zlecają agencjom marketingowym prowadzenie profesjonalnych kampanii reklamowych w internecie. Ten sposób dotarcia do klienta zapewnia bardzo szerokie grono odbiorców.

Home staging i sesja zdjęciowa

Kolejną rzeczą, która może zaważyć na sprzedaży nieruchomości, a którą ciężko jest wykonać samodzielnie, jest jej prawidłowa prezentacja. Właściwe przygotowanie wnętrza znane jako home staging, ma za zadanie ukazać nieruchomość w najbardziej atrakcyjny sposób. Agent nieruchomości zleca to zadanie specjaliście, a następnie organizuje profesjonalną sesję zdjęciową, którą wykonuje fotograf. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są później wykorzystywane do stworzenia atrakcyjnych ogłoszeń, które trafiają na kilkadziesiąt różnych portali. Są tam cały czas aktualizowane i promowane.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł przełamie (choć odrobinę) wrodzoną niechęć do pośredników. Agent nieruchomości może pomóc wynegocjować lepszą cenę, znaleźć godnych zaufania najemców, albo sprzedać mieszkanie, którego sprzedaż sprawia problemy. Jeśli nadal macie jakiekolwiek wątpliwości – zapraszam do komentowania!