CO TO JEST CENA OFERTOWA

Jest to ilość pieniędzy jaką sprzedający chciałby otrzymać za swoją nieruchomość. Cena ofertowa może okazać się ceną transakcyjną, jednak przeważnie tak nie jest. Ze statystyk wynika, że przeciętnie ceny transakcyjne są niższe od ofertowych, jednak zdarzają się również przypadki, kiedy jest na odwrót i kupujący jest w stanie zapłacić większą sumę, niż początkowo oczekiwał tego sprzedawca.

USTALAJĄC CENĘ OFERTOWĄ NIERUCHOMOŚCI

należy wziąć pod uwagę nie tylko ceny ofertowe innych nieruchomości, ale także ceny transakcyjne, które pozwolą oszacować, na jaki rzeczywisty przychód ze sprzedaży mieszkania czy domu, będziemy mogli liczyć.

W ten sposób możemy pozwolić sobie na zbliżenie ceny ofertowej do ceny transakcyjnej, co spowoduje obniżenie się ceny naszej nieruchomości w stosunku do innych ofert nieruchomości o podobnej wartości, jednocześnie przyciągając większą liczbę potencjalnych klientów.

Warto zadbać o jak największe zainteresowanie naszą ofertą, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której klienci będą między sobą konkurować o zawarcie umowy, poprzez propozycje wyższej ceny.

KROKI, ABY CENA OFERTOWA BYŁA ATRAKCYJNA…

 1. Najbardziej złożonym i najważniejszym krokiem – jest przeprowadzenie analizy rynku.
  Analiza rynku to jednak coś więcej niż tylko obliczenie średniej ceny podobnych nieruchomości. Im więcej elementów będzie zawierała nasza analiza, tym łatwiej będzie ustalić cenę, dlatego warto zawrzeć w niej:
  – Zestawienie cen ofertowych i transakcyjnych z kilku poprzednich lat, co pozwoli na wskazanie tendencji i dynamiki zmian zachodzących na rynku.
  – W ustaleniu grupy docelowej może pomóc zgromadzenie danych demograficznych i ekonomicznych (przyrost naturalny, struktura płci i wieku, stopa bezrobocia, zarobki czy liczba zawartych małżeństw) z danego miasta lub wybranego regionu.
  – Ustalenie sezonowości na rynku – obliczenie średnich cen z kilku poprzednich lat z podziałem na kwartały. Jeżeli nie musimy sprzedawać naszego mieszkania teraz, może warto poczekać na okres, w którym kupujących jest więcej, a ceny są wyższe.
  – Zebranie wskaźników struktury – pozwoli ustalić, ile jest mieszkań podobnych do naszego.
  – Ustalenie cen przy podziale mieszkań wg cech, np. sprawdzenie, czy droższe są mieszkania duże, czy małe; na wysokim piętrze, czy może na parterze. To pozwoli na redukowanie lub podnoszenie ceny ofertowej w zależności od znaczenia tej cechy.
 2. Po przeprowadzeniu analizy rynku, średnią cenę powinniśmy odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności, od cech które ona posiada i tego jak dana cecha wpływa na wartość nieruchomości. Warto pamiętać, że najważniejszą cechą każdej nieruchomości jest lokalizacja i to ona w głównej mierze decyduje o wartości mieszkania.
 3. Warto spojrzeć na ceny transakcyjne i w zależności od różnic jakie występują na danym rynku, zbliżyć cenę ofertową do transakcyjnej. Nie musi to oznaczać sprzedaży po niższej cenie, a wręcz przeciwnie!
 4. Jeżeli mamy sporo czasu na sprzedaż, można na początku dodać ofertę w próbnej cenie i sprawdzić jakie wzbudzi zainteresowanie, a następnie odpowiednio ją redukować, lub zwiększać.

UWAGA

 • Nie zawsze duże zainteresowanie oznacza konieczność podwyższenia ceny! Warto to wykorzystać i zachęcić klientów do podwyższenia swojej oferty kupna, to pozwoli na uzyskanie wyższej ceny transakcyjnej, niż cena ofertowa.
 • Nie zawsze brak zainteresowania oznacza, że trzeba zejść z ceny! Czasami wystarczy dopracować ofertę – posprzątać mieszkanie i wstawić kilka dodatków dodających uroku wnętrzu oraz zadbać o jakość zdjęć i dobry opis, który sprawi, że klient będzie chciał tu zamieszkać od zaraz!

Ustalenie ceny ofertowej, która da nam jak największy zysk w możliwie najkrótszym czasie, jest bardzo ważne w sprzedaży mieszkania – cena jest znaczącym determinantem decyzji podejmowanych przez obie strony transakcji.

Mimo tego, należy pamiętać, że oferta, którą dodajemy na portale nie składa się z samej ceny, dlatego warto zadbać o wszystkie jej elementy.

A TY…

co robisz, żeby ustalić właściwą cenę ofertową swojej nieruchomości?

Robisz to samodzielnie, a może korzystasz z porady doradcy, który się na tym zna najlepiej.

Daj znać w komentarzu – jaka jest Twój sposób na ustalenie ceny Twojej nieruchomości. Korzystasz z porady specjalisty, czy robisz to samodzielnie?

Ten tekst napisała Agnieszka Smarzyk – Agent nieruchomości http://www.drnieruchomosci.pl/agenci/agnieszka-smarzyk