Szybka sprzedaż mieszkania poznań

Sprzedaż nieruchomości nie należy do zajęć prostych i szybkich. Robiąc to samodzielnie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Masz do wyboru kilka dróg – kierunków sprzedaży. Jedno jest pewne – przygotowanie do sprzedaży nieruchomości to podstawa.

1. Pośrednik nieruchomości

Jeśli nosisz się z zamiarem sprzedaży mieszkania, to pierwszą decyzją, przed którą staniesz, będzie ta dotycząca współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Skorzystać z jego usług, czy próbować sprzedaży na własną rękę? Tysiące ludzi stają codziennie przed tym dylematem.

Zawsze masz wybór. Ale jestem zdania, że lepiej sobie ułatwiać życie.

Co może zrobić dla Ciebie agent nieruchomości?

Załatwi za Ciebie niemal wszystkie formalności. Ograniczy Twój udział w procesie do minimum. Przygotuje nieruchomość, sporządzi ofertę i zajmie się marketingiem.

Dobry pośrednik ma opracowaną strategię sprzedaży Twojego mieszkania, domu, działki. Poprowadzi sprzedaż od początku, poprzez akt notarialny, aż do przekazania nieruchomości.

Doświadczony agent zbada Twoją nieruchomość, pomoże w poukładaniu kwestii trudnych, wskaże pozytywne rozwiązania, zadba o cały proces transakcji, a także przeprowadzi negocjacje. Proces sprzedaży nieruchomości będzie dla Ciebie przyjemny. Ty możesz w tym czasie spokojnie realizować swoje pasje, codzienne obowiązki, a biuro nieruchomości zajmie się wszystkim, czego dotyczy sprzedaż. Zwróć uwagę na fakt, że kupujący z roku na rok, coraz przychylniej patrzą na oferty, którymi zajmuje się biuro nieruchomości. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i wiedzą, że wszystko przebiegnie zgodnie z panującymi regułami.

2. Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży

Twoim pierwszym krokiem, powinno być, przede wszystkim posprzątanie i odświeżenie nieruchomości. Takie czynności jak malowanie, czyszczenie fug w łazience, czy porządne mycie kabiny prysznicowej kosztują bardzo niewiele i możesz je wykonać samodzielnie. Mimo to, mają ogromny wpływ na odbiór Twojego mieszkania, czy domu. Jeśli od kilku miesięcy, ze ściany zwisa jakiś przewód, pod kranem pojawił się kamień, a piekarnik ma tłuste zacieki, to jest to właściwy moment, aby wreszcie  zlikwidować te defekty.

3. Home staging i sesja zdjęciowa

Nie znam nikogo, kto nie zgodziłby się z twierdzeniem, że ludzie kupują oczami. Home staging to zestaw zabiegów, wykonywanych przez specjalistę od wystroju wnętrz, które mają na celu uwydatnienie zalet mieszkania/domu. Home staging to też odpersonalizowanie przestrzeni. Czasami kilka dodatków i zastosowanie się do porad home stagera daje niespodziewane efekty.

Jeśli wnętrze jest już gotowe do pokazaniu światu – przychodzi pora na sesję zdjęciową. Od Ciebie zależy jak pokażesz swoją nieruchomość odbiorcom.

Jeśli współpracujesz z biurem nieruchomości- to zadanie wykonają eksperci w tej dziedzinie.

4. Wycena nieruchomości?

Jak wycenic nieruchomosc
Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i właśnie pomyślałeś o pewnej kwocie, to muszę Cię zmartwić – prawdopodobnie jest za wysoka. Niestety, wszyscy mamy problem z zawyżaniem cen. Zawsze wydaje nam się, że nasze jest lepsze, że cena, którą ustaliliśmy jest nawet okazyjna. Bo przecież nie ma lepszej nieruchomości od mojej…

Cena ofertowa (którą podajemy w ogłoszeniu), zazwyczaj różni się od ceny transakcyjnej, czyli kwoty, którą ostatecznie otrzymujemy za sprzedaż nieruchomości.

Jak więc ustalić uczciwą, rynkową ofertę? Sugerowanie się cenami mieszkań w okolicy, albo średnimi kwotami podawanymi przez portale ogłoszeniowe to błądzenie po omacku. To nadal ceny ofertowe – mniej lub bardziej przestrzelone. Jeśli wcześniej zwróciłeś się do pośrednika nieruchomości, to użyje on swoich narzędzi i doświadczenia do oszacowania wartości Twojego lokum.

5. Ogłoszenie

Gdzie wystawic ogloszenia o sprzedaz mieszkania
Photo by Bench Accounting on Unsplash

Masz już przygotowane wnętrze, wiesz ile pieniędzy chcesz otrzymać za nieruchomość i jesteś gotowy do sprzedaży. W Polsce funkcjonuje kilkaset portali ogłoszeniowych. Przynajmniej kilka z nich jest wartych uwagi, ponieważ miesięcznie odwiedzają je miliony użytkowników. Agenci nieruchomości korzystają z programów do eksportowania Twojego ogłoszenia na dziesiątki stron. Jeśli sprzedajesz sam – poświęć jeden dzień na znalezienie tych portali i dodanie tam swoich ogłoszeń.

6. Spotkania z zainteresowanymi

Jeśli skrupulatnie podszedłeś do poprzednich kroków, to właśnie następuje czas, gdy Twój telefon nie przestaje dzwonić.

Odbierasz kilkadziesiąt telefonów – również od biur nieruchomości. Co z tymi telefonami robisz? Odrzucasz połączenia? Wdajesz się w rozmowy? Stanowczo odmawiasz? Umawiasz się z kilkoma pośrednikami nieruchomości i wybierasz najlepszego?

Ważne w spotkaniach z potencjalnymi kupującymi są umiejętności interpersonalne, psychologiczne, sprzedażowe, komunikacyjne oraz intuicja.Ja, kiedy sprzedaję nieruchomości moich klientów, organizuję tzw. “drzwi otwarte”.
Umiejętności i doświadczenie pomagają mi skutecznie określić profil kupującego i doprowadzić go do efektu jakim będzie zakup.

7. Rezerwacja, umowa przedwstępna i zakończenie transakcji

Umowa przedwstepna

Plan sprzedaży musisz mieć gotowy, zanim jeszcze pojawi się pierwszy zainteresowany. Najistotniejsze jest zabezpieczenie Twoich interesów, a także interesów kupującego. Zrób więc umowę przedwstępną. Poświęć swoją uwagę dobrze skonstruowanemu dokumentowi.

Możesz też powierzyć sprzedaż pośrednikowi nieruchomości. On zadba o prawidłowy przebieg transakcji.

Podsumowanie

Jak widzisz, do procesu sprzedaży nieruchomości trzeba się przygotować. Może on być dość skomplikowany i czasochłonny.

Skorzystanie z usług pośrednika ograniczy Twój wkład pracy do minimum.

Ty zajmiesz się tym co lubisz, a pośrednik wykona swoją pracę najlepiej jak potrafi.

Jeśli masz jakieś pytania, czy wątpliwości – napisz komentarz pod artykułem, postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.