Sprzedaż nieruchomości z kredytem

„Kilka lat temu kupiliśmy dwupokojowe mieszkanie na kredyt. Wydawało nam się, że wystarczy nam na kilkanaście lat, ale pojawiło się dziecko, zaraz na świat przyjdzie drugie. Przydałoby się coś większego.” – od tych słów często zaczynają się rozmowy klientów z agentem nieruchomości. Ciężko byłoby znaleźć właściciela mieszkania obciążonego hipoteką, który ani razu nie zastanawiał się, czy i w jaki sposób mógłby sprzedać swoją nieruchomość.

Osoba podpisująca umowę kredytową nie zawiera cyrografu z diabłem. Mieszkanie, dom, czy działka, którą kupiliśmy z pomocą banku, nadal jest naszą własnością i świadczy o tym odpowiedni dokument notarialny. Wpis w księdze wieczystej, dotyczący hipoteki, którego dokonał bank, jest dla niego tylko zabezpieczeniem środków. Dlatego też nie należy obawiać się przywiązania do jednego miejsca na cały czas spłacania kredytu.

Czy w tym przypadku warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości?

Sprzedaż domu, czy mieszkania z kredytem będzie bardziej skomplikowana, niż w przypadku nieruchomości nieobciążonej hipoteką. Na pewno zlecenie sprzedaży doświadczonemu agentowi nieruchomości oszczędzi nam sporo stresu i rozwieje wiele wątpliwości. Będzie też czynnikiem uspokajającym przyszłych zainteresowanych, którzy na słowo „hipoteka” czasami wpadają w małą panikę. Zadanie przed którym staniesz, próbując sprzedać mieszkanie, choć wydaje się dość skomplikowane, dla pośrednika jest chlebem powszednim. Współpraca z agentem może znacznie przyspieszyć sprzedaż nieruchomości. Jeśli jednak chcesz spróbować zrobić to samodzielnie, to poniżej omówię kwestie, o których należy pamiętać.

Przeczytaj umowę kredytową, zanim sprzedasz nieruchomość

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, przeczytaj jeszcze raz treść umowy, którą zawarłeś z bankiem. Znajdziesz m.in. informację o warunkach wcześniejszej spłaty kredytu. Dowiesz się jaką prowizję bank naliczy za tę transakcję i z jakimi, ewentualnymi, kosztami powinieneś się liczyć. Umowę kredytową możesz także skonsultować z pośrednikiem nieruchomości.

Umowa kredytowa

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania z obciążoną hipoteką

Niezależnie od stanu prawnego naszego mieszkania, pewne kroki musimy podjąć za każdym razem. Dlatego, żeby cokolwiek sprzedać, powinieneś najpierw znaleźć chętnych do kupna. Sporządzenie ogłoszenia, bądź zlecenie całego procesu pośrednikowi będzie dobrym początkiem.

Bądź szczery z kupującym

Przy sprzedaży nieruchomości kupionej na kredyt trzeba uważać – sam fakt istnienia hipoteki, może przestraszyć potencjalnych zainteresowanych. Zdecydowanie złym posunięciem jest ukrywanie tego faktu tak długo, jak się da. Pośrednik nieruchomości ma zdecydowanie doświadczenie w tego typu sprzedażach, więc powierzając mu nieruchomość do sprzedaży on odciąży Ciebie i przedstawi Kupującemu procedurę zakupu tego typu nieruchomości.

Porozmawiaj z bankiem o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego

Udaj się do placówki banku, który udzielił Ci kredytu. Po przeczytaniu umowy wiesz już, o co powinieneś zapytać i na co zwrócić uwagę. Poproś o wystawienie zaświadczenia o zadłużeniu. Znajdą się na nim wszystkie niezbędne informacje: potrzebne numery rachunków, kwota pozostała do spłaty, całkowita kwota, którą otrzymaliśmy w ramach kredytu oraz wszystkie prowizje i koszty, które poniesiemy na rzecz banku w związku ze sprzedażą i wcześniejszą spłatą zadłużenia. Znajdzie się tam też zgoda na wcześniejszą spłatę, a także oświadczenie (promesa), że po otrzymaniu pozostałej kwoty kredytu oraz innych należności, bank wyda stosowny dokument, dzięki któremu wykreślimy hipotekę z księgi wieczystej.

Umowa przedwstepna

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

W akcie notarialnym notariusz umieści stosowne zapisy odnośnie terminów, kwot i rachunków do spłaty. Ty, jako sprzedający, masz obowiązek dostarczyć kupującemu po spłacie Twojej hipoteki tzw. list mazalny, dzięki któremu kupujący będzie mógł w sądzie wykreślić Twoją hipotekę z księgi wieczystej zakupionej przez niego nieruchomości.

Podsumowanie

Jak widzisz, sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym jest jak najbardziej możliwa i często praktykowana. Większość kupowanych nieruchomości posiada w swoich księgach wieczystych zapisy o bankowej hipotece. Na pewno nie jest to powód do zmartwień, ale do sprawy trzeba podejść z jasno określonym planem działania. Ten artykuł nakreślił najprostszą drogę do sprzedaży.